It’s a new week. It’s still painful to sit at the computer, but here is the encouragement in ten words or less:
Believe in miracles. A family is one of them.
And here is this week’s brain teaser: A grocery ad advertises plum for 19 cents a pound, pear for 18 cents a pound and pineapple for 41 cents a pound. There is a pattern in these by which you can calculate the cost of a pound of peas. What is that cost?
Leave a Reply